Březen měsíc knih

01.03.2025

A máme tu březen! Tento měsíc se nese ve znamení knih a všeho, co k nim patří. Březen máme rádi, jelikož jsou všechny čtyři týdny velice zajímavé a prohlubujeme v nich spolupráci nejen s rodiči, ale i s přáteli DS Hlaveneček. Po celý měsíc můžete přijít dětem přečíst po obědě, před odpočinkem, knihu. Může to být kniha z Vašeho dětství nebo Vám půjčíme naši. Dětem se to moc líbí 🙂 V případě zájmu vyplňte jméno a Váš email do kolonky níže a domluvíme vhodné datum- popřípadě osobně v DS nebo telefonicky (tel. číslo v kontaktech na liště). Děkujeme a budeme se těšit.


V prvním týdnu na nás čeká téma "Povolání". Děti se dozví jaká existují povolání, co ke své práci lidé potřebují, a co vlastně přesně dělají.  Děti budou vyprávět, co dělají jejich rodiče nebo tuto informaci od nich dostanou za úkol zjistit. V tomto týdnu si ale nebudeme ukazovat povolání jen na kartičkách, ale přijdou "dospěláci" a své povolání dětem osobně představí.

Tímto bychom chtěli poděkovat:

  • kadeřnici Monice Blahnové, že dětem předvede na paní učitelce svůj talent
  • tanečnici Lence Smotlacha, že dětem předvede nejen taneční oblečení a své ladné pohyby, ale naučí je i základní kroky tanců
  • fotografce Věře Maierové, že dětem ukáže, jaká je fotografování zábava, ale i fuška namotivovat malé neposedy

  • zdravotní sestřičce Adéle Klabíkové, že dětem předvede názornou ukázku měření tlaku, první pomoci a mnoho dalšího
  • zubařce Adéle Hřebíkové, která dětem ukáže nástroje, které používá a také o důležitosti prevence čištění zubů
  • malířce Adéle Šimkové, protože se děti stanou malíři a vytvoří svůj první profesionální obraz; dále jim poví, jaké známe malíře (zaměření bude na malíře "Oscar Claude Monet") a ukáže různá díla a pomůcky, bez kterých se malíř neobejde

V druhém a třetím týdnu se přiblížíme jaru tím, že se ho pokusíme přivolat příběhem o sluníčku. Z příběhu se děti dozvědí, co nám jaro přináší, co můžeme pozorovat v přírodě a seznámíme se s jarními květinami. S dětmi  budeme hledat a vonět ke květinám, zaposloucháme se do zpěvu ptáků a rozpohybujeme se s jarními úkoly. Dokonce si připravíme delikátní jednohubky ozdobené například řeřichou, pažitkou, fialkou a sedmikráskou (co nám poroste na zahrádce). Se zimou se definitivně rozloučíme výrobou Moreny, kterou půjdeme symbolicky odnést k naší hlavenecké tůni, kde bude pár dní zdobit její břeh. V těchto dvou týdnech se zaměříme i na dvě pohádky - O Červené Karkulce a O Gerdě. S dětmi budeme příběhy rozebírat a zamýšlet se nad nimi, povídat si o postavách, ději a třeba zkusíme vymyslet i jiné konce pohádek.

Ve čtvrtém týdnu se zaměříme přímo na knihy. S dětmi si povíme, jaké máme druhy knih, poměříme jejich velikosti a zaměříme se také na jejich obálky. Povíme si, jak kniha vzniká a kdo je například kladná a záporná postava. S dětmi si vyrobíme svůj vlastní recyklovaný papír a záložku. Dále si vytvoříme leporelo s vlastním obrázkovým příběhem.

V pondělí 24. 3. nás přijede navštívit spisovatelka Ivona Březinová.

Česká spisovatelka. Absolventka gymnázia a Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně, obor český jazyk - dějepis. Po absolvování vysoké školy začala pracovat na katedře bohemistiky jako asistentka. O rok později získala doktorát pedagogických věd v oboru český jazyk a literatura. Na vysoké škole se jako odborná asistentka věnovala především literatuře 19. a začátku 20. století. Později se zaměřila na literaturu pro děti a mládež, jíž zůstala věrná dodnes. Paní Březinová je také držitelkou mnoha ocenění, mezi která patří mimo jiné Zlatá stuha nebo Cena knihovníků. V roce 2002 byla nominována na prestižní cenu Magnesia Litera. Březinová začala psát dětské knížky poté, co se jí narodily dvě dcery (její tituly vycházejí u mnoha nakladatelů). Mezi oblíbené patří "Začarovaná třída", "Panáček paneláček", "Jmenuji se Ester", "Medvědí pohádka", "Teta to plete", "Q a kouzelná prakniha", "Kozí příběh" a mnoho dalších.

Setkání proběhne od 9 hod na sále v hostinci U Jelena. Po besedě bude možnost zakoupení knih a autogramiáda.

Moc se těšíme.